Nav nekā labāka par sulīgu, dūmu garšu piesātinātu burgeri, kas pagatavots uz grila. Lai gan šķiet vienkārši – maltā gaļa, maizīte, piedevas – patiesībā izcilam grilētam burgerim nepieciešama precizitāte, kvalitāte un neliela deva meistarības. Grils.lv eksperti ir apkopojuši galvenos soļus, kas palīdzēs tev uzgrilēt burgeri, kas neatpaliek no labāko burgernīcu piedāvātajiem.
Sāc ar kvalitatīvu gaļu
Laba burgera pamats ir pareizi izvēlēta maltā gaļa. Ideālā proporcija ir ap 80% liesa gaļa / 20% tauku. Šis tauku saturs nodrošinās sulīgumu un garšu.
Ieteikums:
Izmanto liellopa kakla vai lāpstiņas gaļu, ko vari samalt pats vai lūgt miesniekam. Ja iespējams – izvairies no iepakotas, iepriekš maltas gaļas no lielveikala.
Nesaspied masu
Veido burgera kotletes ar vieglu roku, nesaspiežot gaļu pārāk cieši. Citādāk masa kļūst blīva un gumijota. Veido aptuveni 150–180 g smagas kotletes, nedaudz lielākas par maizītes diametru – tās cepot saruks.
Iedziļinies garšās – tikai sāls un pipari
Labs burgers neprasa pārlieku daudz garšvielu. Tieši pirms grilēšanas viegli pārkaisi kotletes ar sāli un svaigi maltu melno piparu no abām pusēm. Ja to dari pārāk agri – sāls izvilks mitrumu no gaļas.
Karsts grils ir tava labākā panna
Uzsildi grilu līdz vismaz 230–250°C. Lieto restīti, kas ļauj iegūt skaistas apdedzinājuma svītras, taču novērš gaļas pielipšanu. Pirms grilēšanas viegli ieeļļo restes ar eļļu vai speķi.
Cepšana: nespied un nepārcilā!
Novieto kotletes uz grila un nepieskaries tām 3–4 minūtes. Pēc tam apgriez.
Nespied! Tādējādi zaudēsi gaļas sulu, un burgers būs sauss. Katra puse jāgrilē aptuveni 3–5 minūtes, atkarībā no kotletes biezuma. Ideāli – iekšējā temperatūra 57–60°C (vidēji cepts).
Siers? Protams!
Kad otrā puse gandrīz gatava, uzliec šķēli Čedaras, Šveices var zilo sieru un uzklāj vāku/grila kupolu, lai tas skaisti izkūst. Tas aizņem ~1 minūti.
Neaizmirsti par maizītēm
Pārgriez maizītes un apgrilē tās 30–60 sekundes, lai iegūtu kraukšķīgu tekstūru un pasargātu no "izmirkšanas" no sulas vai mērces.
Ieteikums:
Izvēlies kvalitatīvas maizītes – brioche, kartupeļu bulciņas vai klasiskās burgeru maizītes ar sezamu.
Piedevas – vienkārši, bet ar raksturu
- Marinēti gurķi vai sarkanie sīpoli
- Svaigs tomāts (ne pārāk biezs)
- Salātlapa (ideāli – romiešu vai sviesta)
- Burgermērce: majonēze + sinepes + kečups + nedaudz sīpola + neliels gurķītis (smalki sagriezts)
Kompozīcija – viss ir svarīgi
Kārto no apakšas uz augšu:
- Apakšējā maize (var nedaudz uzziest mērci)
- Salāts
- Gaļas kotlete ar sieru
- Piedevas
- Mērce (ja neapakšā – tad šeit)
- Augšējā maize
Ļauj burgerim "atpūsties"
Pirms pasniegšanas, dod burgerim 1–2 minūtes, lai sulas vienmērīgi sadalās. Tā saglabāsies sulīgums.
Nedaudz dūma
Ja gribi ko īpašu – pievieno kūpināšanas koka skaidas (piemēram, ozolu vai hikoriju) uz grila oglēm un uz brīdi aizver vāku. Tas piešķirs burgerim pavisam citu dimensiju.
Izcilam grilētam burgerim nav nepieciešamas sarežģītas sastāvdaļas – galvenais ir kvalitāte, temperatūras kontrole un pacietība. Eksperimentē ar sieriem, mērču niansēm un piedevām, bet nekad neaizmirsti par klasikas burvību. Grilē ar sirdi – un burgers runās pats par sevi.